Už dávno neplatí, že vedle mateřské dovolené není žádná otcovská. Tento trend, tato novinka je s námi už několik let a stále se těší velké oblíbenosti. Takzvaná otcovská dovolená se ani v roce 2023 nikterak nemění. Tedy, možná trochu ano.
Prodloužení na dva týdny
Ve chvíli, kdy se otcovská dovolená zavedla, se zejména novopečeným rodičům naskytla skvělá příležitost pobýt s miminkem a ženou doma. Právě v prvních týdnech, kdy se rodiče musí vzájemně aklimatizovat s miminkem, je obecně toto soužití nejnáročnější. A to pro oba z rodičů, i proto byla tato „dovolená zavedena”. Otcové na ni mají nárok hned, co se dítě ukáže světu.
Zatímco dříve mohli s ženou zůstat doma pouze jeden týden, nyní je tato doba navýšena na dva týdny, po které se dávka může čerpat. Dávka nahrazuje výpadek příjmu čerstvým tatínkům, jen tedy musí mít dříve sjednané nemocenské pojištění, které je nedílnou součástí sociálních pojištění v případě, že jste běžně zaměstnanci a nejste „na volné noze” jako osoba samostatně výdělečně činná.
Pozor na dohody
Získání otcovské dovolené může být trochu problematické, pakliže pracujete na dohodu, a to jak dohodu o pracovní činnosti, tak na dohodu o provedení práce. V takovém případě za vás zaměstnavatel sociální (a tedy i nemocenskou) hradí pouze v případě, že se dostanete přes konkrétní částku.
Jak vysoká je otcovská dovolená v roce 2023?
To, že se jedná o dovolenou v délce dvou týdnů už víme. Ale jak je tato otcovská dovolená vlastně vysoká? Jaké konkrétní příspěvky během pobytu doma budeme pobírat? Důležité je zmínit, že se vždy při jejím stanovování vychází z hrubého měsíčního příjmu, který se následně násobí dvanácti měsíci a dělí dny v roce.
V praxi to pak znamená, otec v rámci této otcovské dovolené získává zhruba sedmdesát procent z redukovaného denního vyměřovacího základu.