Už jste slyšeli o takzvaném „předdůchodu”? V současné době máme tendenci neustále si počítat, kdy můžeme naskočit do seniorního stylu života. Kdy můžeme odejít ze zaměstnání, kdy se můžeme konečně naplno věnovat své zahrádce. A zatímco většina se zajímá pouze o důchod, jiní vědí, že v některých případech je možné zvážit také předdůchod. O co vlastně jde?
Předdůchod nebo předčasný důchod?
Nárok na řádný důchod většinou vzniká po překročení šedesátého, případně pětašedesátého roku života. Někteří se však rozhodnou sáhnout po předčasném důchodu, který má však jednu velkou nevýhodu – trvale zkracuje výši starobního důchodu. Nepleťte si však předčasný důchod s takzvaným předdůchodem – mluvíme o dvou odlišných věcech.
Zatímco předčasný důchod trvale snižuje řádný důchod (a za poslední rok o něj požádalo zhruba třicet procent seniorů), druhou možnost, tedy předdůchod využívá jen hrstka z nich. Je sice pravdou, že také konečný řádný důchod krátí, ale daleko méně. Navíc si při této možnosti můžete libovolně přivydělávat.
Předdůchod je možné kombinovat s dalšími činnostmi
Od předčasného důchodu se tedy liší především tímto – možností kombinovat ho s dalšími činnostmi, které mohou výši konečného, řádného důchodu nakonec velmi pozvednout. Samozřejmě stejně jako v případě předčasného důchodu, i tady platí, že na předdůchod nemůže sáhnout každý. Čerpá se z penzijního spoření, a to společně se státní podporou.
Jelikož si to prakticky platíte sami ze zmiňovaného spoření, abyste na to vůbec dosáhli, musíte si spořit formou takzvaného doplňkového penzijního spoření, a to minimálně pět let před podáním žádosti. Musíte mít navíc naspořeno tolik, aby měsíční splátka předdůchodu odpovídala zhruba třiceti procentům průměrné mzdy, která je vyhlášená ministerstvem.
Aktuálně výše předdůchodu tedy činí zhruba jedenáct tisíc korun. Na celkovou výši se navíc vztahuje doba, po kterou budete chtít tuto finanční podporu čerpat (minimálně dva, maximálně pět let).