Věděli jste, že největší část spotřeby vody spadá právě na osobní hygienu? Osobní hygiena je rozhodně nepostradatelná, neznamená to však, že při každodenním čištění zubů nebo při každodenním umývání musíme spotřebovat tolik litrů vody, kolik ve skutečnosti spotřebujeme. Průzkumy ukázaly, že jen během sprchování dokážeme spotřebovat až šedesát litrů vody. Plná vana nás zase stojí 150 litrů vody. Jen při umývání rukou denně spotřebujeme tři litry vody. A co denní vykonávání potřeby? To nás stojí zhruba deset litrů vody! Jsou to šílená čísla, pokud bereme v potaz, že se opravdu jedná o naši denní spotřebu vody. Je proto třeba s tím něco udělat.
Jelikož nejvíce vody spotřebujeme v koupelně při naší každodenní hygieně, měli bychom vědět, jak lze právě v koupelně snížit spotřebu vody. Je to jen o zvyku, nechte se inspirovat a ulevte nejen své peněžence, ale také životnímu prostředí.
Tipy, jak snížit spotřebu vody v koupelně
- Vypínejte vodu ve chvíli, kdy si čistíte zuby. Drtivá většina lidí nechává vodu téct, zatímco si zuby čistí. To je však špatně, může tak protéct několik litrů vody, které lze využít jinak. To samé platí i při mydlení rukou – i tehdy vypínejte vodu, mydlení přece jen pár vteřin či minut trvá.
- Upřednostňujte sprchu před koupelí ve vaně, ušetříte tak polovinu vody. Platí však, že své sprchování raději zkraťte tak o dvě minuty, nevyplýtváte šedesát litrů vody.
- Pokud potřebujete teplou vodu a necháváte studenou odtéct, studenou vodu si napusťte do nádob a následně s ní zalijte třeba pokojové rostliny. Nenechávejte ji odtéct, v odpadu tak zmizí litry vody.
- Používejte úsporný perlátor, který dokáže snížit průtok vody až na šest litrů za minutu.
- Při umývání vlasů taktéž pozastavte vodu. Tímto totiž můžete zachránit až 150 litrů vody za měsíc, což je jedna napuštěná vana.
- Pokud máte ve své domácnosti starou toaletu, nahraďte ji novější a modernější. Novější jsou většinou úspornější, staré mohou spotřebovat až osm litrů vody, zatímco toalety s duálním splachováním využijí vodu dle potřeby.