Když se řekne slovo “závislost”, co se vám nejdříve vybaví? Pravděpodobně se vám vybaví závislost na lécích nebo na drogách, ale do závislostí se také řadí takzvané gamblerství čili závislost na hraní, nejen na hraní automatů. I když se neustále mluví především o závislosti na alkoholu nebo o stále se rozrůstajícím workoholismu, jenž je často doprovázen syndromem vyhoření, neznamená to, že gamblerství z naší republiky naprosto uteklo. Právě naopak. Gamblerství je stále aktuální problém, jedná se konkrétně o závažné psychické onemocnění, které se vyznačuje lákavou představou rychlého a snadného zisku.
V minulosti celá problematika gamblerství bylo jedno velké tabu, to se musí uznat. Moc se o tomto problému nemluvilo, což bylo samozřejmě chybou. Dnes se však lidé nebojí mluvit o gamblerství, které sužuje mnoho z nás.
Není to jenom o hraní automatů
Řada lidí však žije v mylné domněnce, že gamblerství je jenom hraní automatů. Jenže není to jenom o automatech, už dávno ne. Automaty už nejsou jediným nešvarem či prostředkem, který stojí za vznikem závislosti. Někteří gambleři dokonce nikdy nepocítili automaty a vítězství, které jim automat dopřál. Někteří zkrátka jen sází neustále loterie, sází si na sportovní utkání takřka nepřetržitě či hledají jiné způsoby, jak si zahrát. Zejména hazardní hry na internetu jsou trendem, který může každý vykonávat z pohodlí domova.
Jak se pozná, že jste překročili hranici?
Samozřejmě vždycky existuje jistá hranice, která se nachází mezi závislostí a mezi normálním životem. I v případě gamblerství tomu tak je. Nabízí se však otázka, jak se pozná, že už jste pomyslnou hranici zkrátka překročili.
K hlavním příznakům toho, že došlo k překročení hranice, patří především vnímání blaženého pocitu, který přichází před výhrou. Cítíte se také neomezeně svobodní, což negativně ovlivňuje váš život. Hraní her se stává vaší životní náplní, neustále po výhře toužíte, až z toho špatně spíte.